dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

  |   NOCLEGI   |   INFORMATOR   |   FOTOGALERIA   |   KONTAKT      |   REKLAMA   |

   


Atrakcje Turystyczne


 
 

 


Jezioro Resko Przymorskie


 
 

Nazwa jeziora pochodzi od rzeki Regi, która niegdyś w całości wpływała do jeziora. Dzieli się na dwie części, dużą i płytką po wschodniej stronie, oraz małą i głębszą po stronie zachodniej.
Do jeziora przylega stanica wodna z domkami campingowymi. Atrakcją jest Diabelski Wigwam, gdzie wieczorem odbywają
się ogniska z pieczeniem prosiąt i kiełbasek.
Jezioro Resko Przymorskie połączone jest  z morzem kanałem o długości 1,3 km,  przy którym usytuowany jest nowoczesny port rybacki oraz przystań jachtowa i windsurfingowa. Z przystani można się wybrać w rejs po morzu stateczkiem wycieczkowym lub wypożyczyć sprzęt pływający. Resko Przymorskie jest idealnym miejscem dla amatorów sportów wodnych oraz wędkowania - bogate jest w płocie, leszcze, węgorze, szczupaki, sandacze, okonie, liny, karpie i inne.
 Port w Dźwirzynie


 
 

Nowoczesny port usytuowany  jest około 6 mil morskich na zachód od Kołobrzegu i około 4 mile morskie na wschód od portu Mrzeżyno. Zbudowany został na Kanale Resko, który bierze swój początek od jeziora Resko Przymorskie. Mały port rybacki i jachtowy o głębokości ok. 1,2 m[1].  Port podlega zamuleniu z powodu silnych północnych wiatrów. Chcąc wpłynąć do portu należy prosić o zezwolenie wejścia na kanale 12 UKF.

Współrzędne : 54°09'27″N 15°23'22″E / 54.1575, 15.38944

Bosmanat Portu
ul. Wyzwolenia 1
78-131 Dźwirzyno
 Latarnia Morska w Kołobrzegu
 

Latarnia ma wysokość 26 metrów. Zasięg światła wynosi 
29,6 km Latarnia znajduje się przy wejściu do portu, zbudowana na prawym brzegu Parsęty, przy początku falochronu ochraniającego wejście do portu.Z centrum Kołobrzegu należy się kierować na północny zachód w stronę portu. Historia latarni w Kołobrzegu sięga XVII wieku. Wieże były wielokrotnie przebudowywane. Obecna budowla w 1981 roku przeszłą kapitalny remont, zmieniono soczewkę o średnicy 50 cm na nowy, obrotowy zestaw reflektorów halogenowych, zmieniono stare drewniane schody wewnątrz wieży na metalowe.Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

 
 

Jest placówką  historyczno-wojskową powołaną w 1963r., jedyną w północnej części Polski o tym profilu. Zbiory militariów zlokalizowane są w obiektach przy ul. E. Gierczak 5, gdzie obok zabytkowej kamienicy z XV w. zbudowano
w 1980r. pawilon wystawienniczy wraz z salą techniki wojskowej i urządzono wystawę plenerową. W zabytkowej kamienicy mieści się sala wystaw czasowych i oświatowa,
w której odbywają się lekcje muzealne, odczyty z możliwością projekcji filmów wideo. Cieszy się największym w Polsce zbiorem pocisków artyleryjskich z XVIII i pocz. XIX w., którego uzupełnieniem jest 17 luf armatnich (dwie na oryginalnych lawetach). Specjalnością muzeum jest uzbrojenie, oporządzenie i mundury żołnierzy polskich z I i II wojny światowej. Sochody, samoloty , broń pancerna i artyleria eksponowane są  w sali techniki wojskowej i na wystawie plenerowej. Do muzeum należy także zacumowany w porcie kołobrzeskim okręt SG-321 ORP „Fala”.
 Kościół w Mrzeżynie

 

Kościół ulokowany na wzniesieniu oraz plebania w Mrzeżynie znajdują się bardzo blisko pasa wydm nadmorskich. Według świadka, kościół parafialny powstał w latach 1900-1912.
W roku 1912 został poświęcony przez biskupa ewangelicko-augsburskiego. Od 6 września 1945 Mrzeżyno należało do parafii w Trzebiatowie. 21 października 1945 proboszcz Trzebiatowa dokonał poświęcenia kościoła w Mrzeżynie nadając mu tytuł Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W latach 1951-1956 kościół był nieczynny ze względu na bliskość poligonu wojskowego i obowiązujący na tym odcinku wybrzeża zakaz wstępu. W roku 1972 świątynię włączono do parafii p. w. św. Józefa w Trzebuszu jako kościół filialny, a w roku 1983 ustanowiono go kościołem rektorskim. 14 stycznia 1985 dekretem ks. bp Kazimierza Majdańskiego erygowano w Mrzeżynie parafię. 
       Zdjęcia udostępniło Wydawnictwo "Pan Dragon"     
 


 
 

Jeśli chcesz aby Twoje zdjęcie z Dźwirzyna i okolic zostało umieszczone w galerii wyślij je na adres: portal@dzwirzyno.com

 

  Powrót Strona Główna